Kaj potrebujete za geocaching pustolovščino ?
Vse kar potrebujete za uspešno najdbo zaklada je ustrezna naprava z GPS sprejemnikom. Lahko je ročna pohodniška navigacijska naprava ali pa pametni telefon z naloženo ustrezno programsko opremo. Ker ima danes že vsakdo pametni telefon z GPS sprejemnikom, ki so že zelo natančni potrebujete samo še enega izmed množice programov namenjenih za geocaching. Najboljši oz. najbolj priljubljen brezplačni program je CGeo, ki ga uporablja največ geolovcev.
Cgeo omogoča :
- Pregled zakladov na googlovih ali open street zemljevidih
- Iskanje zakladov s pomočjo raznih kriterijev
- Vpisovanje zakladov z ali brez povezave
- Shranjevanje dodatnih informacij o zakladih
- Kreiranje in upravljanje poti
- Navigiranje s pomočjo kompasa
- Uvoz/izvoz gpx datotek
- Popolna podpora za trevelbug-e
- Iskanje brez povezave
|
Poleg CGeo programa je na voljo še
mnogo ostalih programov med njimi velja izpostaviti GDAK, ter plačljiva Lotus in uradno groundspeakovo aplikacijo Geocaching, izbira pa je vsekakor vaša. Velikokrat geolovci potrebujejo za odpiranje ali
doseganje zaklada posebno orodje kot so magnetki, vrvice, izvijači, ključi, ... kar je že sestavni del torbice vsakega resnega geolovca.
Vrste
najbolj pogostih iskanih zakladov:
- Tradicionalni zaklad – podane
koordinate nas pripeljejo na končno lokacijo
- Mystery/Puzzle zaklad - za pridobitev končnih koordinat je potrebno opraviti nalogo
- Multi zaklad – do končni koordinat pridemo skozi več stopenj
- Wherigo zaklad – s pomočjo posebnega programa in kartuše do končne lokacije
- Zemeljski zaklad – obisk naravne znamenitosti
- Dogodek - Event Cache – udeležba na geolovskem dogodku
- CITO – dogodek namenjen čiščenju določene okolice
- Lab cache zaklad – na dogodkih za preiskušanje novih iger
|
Ko se odpravite na geolov preverite tudi oceno težavnosti terena in zakladka, ki je lahko od najlažjega (*), pa do najtežjega (*****) in se težavnosti primerno pripravimo.
Kaj ponuja Velenje ?
Velenje se je v zadnjem času spremenilo v zaželeno geolovsko destinacijo, saj ponuja obilo raznovrstnih in po težavnosti zelo različnih zakladov prav tako pa postreže z nekaterimi tehnično dovršenimi zakladi, ki privabijo marsikaterega geolovca v Velenje.
Dobrodošli v Velenju
Zaklad, ki vsakega geolovca pozdravi ob prihodu v Velenje. Zaklad se nahaja na mestu kjer moramo ob naskoku biti še posebno pazljivi pred udeleženci v prometu kot tudi bunklji, ki vas lahko opazujejo. Zaklad je narejen tako, da zelo sovpada z okolico v katero je dan. S tem zakladom začnete dogodivščino po Velenju.
Wherigo zaklad »Od Velenjskega do Šaleškega grada« vas popelje po glavnih znamenitostih po Velenju. Pot vas pelje preko Velenjskega grada do Vile Biance mimo Nabiralke zvezd do Titovega trga, kjer se podrobno srečate z vsemi kipi in njihovimi vlogami. Pot nadaljujete čez glavno ulico Velenja do kipa E. Kardelja in dogodivščino končate z ogledom Šaleškega gradu.
Nočni zaklad »Velenje Night experience«
Atraktivna nočna dogodivščina, ki bo v vsakemu dvomljivcu pustila pečat. Ob iskanju svetlobnih teles s pomočjo lučke, ki so razporejeni tako, da vas njihova pot pripelje v bližino končne točke, kjer pa je potrebno uporabiti še posebno orodje. Zaklad je zelo zanimiv za otroke, obisk priporočamo v skupini.
Velenje – Garmin chirp expirience
Pri tem zakladu se boste srečali z garmin chirp-om. To je oddajnik, ki v svoji bližini oddaja namig za dosego končne lokacije. Za iskanje se uporablja ročna GPS naprava, ki podpira iskanje chirp-ov. Po uspešno pridobljenem namigu naš čaka še majhna naloga in že imamo vse za uspešen vpis v dnevnik zaklada.
Pika Nagajivka
Ni Veleja brez Pike. Tako je tudi v Velenju bila zelo aktivna in postavila svoj trail od Šoštanjskega do Velenjskega jezera ter se podpisala čez velenjsko jezero v obliki geoarta - v skupnih trailih je postavljenih kar 87 zakladov. Da pa je začinila vse skupaj je postavila tudi zaklad največje možne težavnosti 5/5 tako da je upravičila svojo nagajivost.
Koželj trail
Sprehod po pobočjih Kožlja in iskanje posebnih zakladov v vseh možnih oblikah in zvijačah, ki se jih lahko ponudi geolovcu. Sklop 14 različnih zakladov bo dal vetra tudi najbolj izkušenim geolovcem ostali pa bodo doživeli odmik od klasičnih zakladov. iskanje zakladov v gozdu vam bo vzelo tudi do 4 ure, na kar se morate tudi ustrezno pripraviti.
Geolovska karta Velenja
Karta prikazuje seznam dosedanjih zakladov vseh tipov in težavnosti, ki so »posejani« po celi Šaleški dolini. Ker geocaching postaja priljubljena igra ljudi vseh starosti lahko pričakujemo, da se bo seznam samo še dopolnjeval.
Prvi slovenski geokovanec »POZOJ GEOCOIN«
Sledljivčki so vzporedna igra geocachinga. Sledljivi predmeti oz. sledljivčki so posebni predmeti, katerih cilj je potovati po svetu. Niso namenjeni zbiranju in menjavi, pač pa temu, da jih geosledci premikamo iz zaklada v zaklad. Vsak sledljivček ima svojo unikatno kodo, s pomočjo katero lahko na spletni strani preverite, kje po svetu je sledljivček že potoval.Velenje ima posebno čast saj si lasti prvi slovenski geokovanec. Izdala ga je MO Velenje ob projektu CUSTUDES. Geokovanec si lahko ogledate v geokotičku v Vili Bianca, kjer lahko dva kovanca vpišete kot viden.